klíšťata
|

Jak bránit děti před klíšťaty?

Malá, neviditelná a poměrně nebezpečná klíšťata, která se živí sáním krve figurují jako přenašeči infekčních chorob jako je encefalitida a lymská borelióza. Současné teplé a vlhké letní počasí dává klíšťatům zelenou. A proto je zapotřebí dbát na zvýšenou pozornost doma na zahradě, venku na louce či v lese. Poradíme vám, jak ochránit vaše děti před klíšťaty. 

Studiemi je známo, že klíšťata žijí ve vysoké neposekané trávě. Nejčastěji na ně děti narazí právě tam, při aktivitách. Při běhání či procházce mohou děti klíště ulovit opravdu všude.

  • Doporučujeme tedy abyste své děti oblékali do oblečení světlých odstínů, lezoucí klíště lépe uvidíte a budete ho moci ihned odstranit. 
  • Jestliže už víte, že půjdete do lesa či na procházku loukou, oblečte své dítě do dlouhých kalhot nejlépe se stahovací gumičkou přes uzavřenou obuv. Klíštěti tak zabráníte možné vchody na povrch kůže. 
  • Do třetice je doporučeno na povrch kůže či oblečení nastříkat repelent, který klíštěti zabrání přisání se. 

I ty nejmenší děti se dá před klíšťaty ochránit, jak? 

Rozhodně byste neměli kojence a novorozence pokládat do trávy, jelikož klíštěti nestojí v cestě ani deka, na které by dítě leželo. Pro nejmenší si můžete doma vyrobit přírodní a domácí repelent se kterými můžete vyrazit do boje proti klíšťatům. 

Rozmarýnový repelent

Víme, že klíšťata v lásce vůni rozmarýnu zrovna nemají, a proto je tento přírodní rozmarýnový repelent velmi účinným pomocníkem, který si doma může vyrobit opravdu každá žena. Budete potřebovat 1 sáček rozmarýnu, litr vody a kávovou lžičku vinného octa. 

Citrusový repelent

Citrusový repelent funguje jako odpuzovač klíšťat, který je velmi účinným, a především lehký přípravou. Do vroucí vody přidejte oloupané a nakrájené citrusové plody jako je grapefruit, citrón, pomeranč či limetka a vařte je přibližně hodinu. Poté plody vyjměte a nechte vývar vychladnout, po vychladnutí máte bio repelent hotov a můžete jej vyzkoušet.

Na co si tedy dávat pozor, aby byla pravděpodobnost střetu dítěte s klíštětem minimální? 

  • Při procházce lesem či loukou jděte vždy po vyšlapaných cestičkách
  • Nesedejte a nelehejte si do vyšší trávy
  • Na procházky si vyberte vždy vhodné oblečení, tedy dlouhé nohavice nejlépe s gumičkou na stáhnutí u končetin a vysoké uzavřené boty
  • Po příchodu se vždy důkladně prohlédněte
  • Používejte repelenty a jiné produkty, které zabrání přisání se klíšťatům

V současnosti existuje řada produktů, které se aplikuji na oblečení či pokožku, a jejich chemické složení odpudí hmyz. Mezi tyto produkty patří velmi účinné repelenty nebo náramky proti klíšťatům. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *