dětská obezita
|

Obezita u dětí a její rizika

Každým rokem přibývá stále více a více obézních dětí, které za svůj zdravotní stav často ani nemohou. Dětská obezita představuje řadu vážných zdravotních komplikací, která s sebou nesou i následky. Dá se s obezitou u dětí nějak bojovat?

Jaké nejčastější příčiny mohou za dětskou obezitu? 

Obezita u dětí může být způsobena řadou příčin, my vám však poukážeme na ty nejčastější. Mimo to k obezitě u dětí přispívá také nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky, které když si spojíte dohromady u televize nebo u počítače, dělají neplechu. 

1. Nevhodná strava

Má vaše dítě špatné stravovací návyky, které v jídelníčku obsahují tuky a cukry? Nedostatek důležitých živin v těle dítěte může způsobit rychlý nárůst váhy, kdy na vině jsou především sladkosti, pamlsky, sladké nápoje či rychle a tučné občerstvení. Mimo to mohou vašemu dítěti škodit také jídla, které jsou z polotovarů či konzervovaných potravin. Zkuste do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu či libové maso. 

2. Vyšší váha už v těhotenství

Věděli jste, že odpovědnost matky za váhu dítěte začíná už v těhotenství? Ano je tomu tak, maminky, které v těhotenství výrazně přiberou zvyšují riziko obezity nejen u sebe, ale i u dítěte. 

3. Nedostatek pohybu

Další známou příčinou dětské obezity je málo sportování. Pravidelný pohyb spaluje kalorie a posiluje svaly, děti bez pohybu mají tendenci se přejídat a tím i přibývat na váze. 

4. Špatný životní styl

Velkou roli v případě dětské obezity hraje také rodinná historie, psychologické faktory a životní styl. Trpí někdo ve vaší rodině obezitou či nadváhou? Pak s velkou pravděpodobností budou vaše dětí své příslušníky následovat. Rodiče by v tomto případě měli zakročit a řešit stravovací návyky svých dětí, a to tím, že by si přečetli co nejvíce informací o zdravém stravování a správném životním stylu. 

5. Psychické problémy

Dětská obezita nemusí být vždy způsobena špatnými stravovacími návyky či nedostatkem pohybu. Psychické problémy v tomto ohledu dělají také své. Děti, které dospívají mohou trpět depresivními a úzkostlivými stavy, které působí negativně na jejich emoce a jejich potíže řeší přejídáním se nezdravých jídel. 

Jaké zdravotní rizika dětská obezita přináší? 

Obézní děti mají větší náchylnost na řadu zdravotních problémů, které někdy nejsou lehkou záležitostí. Dětem s obezitou či nadváhou hrozí chronické onemocnění, které je mohou doprovázet až do dospělosti. Podle výzkumu obezita může zkrátit život člověka. S obezitou se zvyšuje šance na kardiovaskulární onemocnění, mozkové mrtvice, onemocnění jater či rakovinu. 

  • Cukrovka
  • Poruchy spánku
  • Kardiovaskulární choroby
  • Bolesti kloubů
  • Žlučníkové problémy
  • Kožní onemocnění
  • Zvýšená únava

Jak bojovat s dětskou obezitou? 

Zařaďte do jídelníčku dítěte čerstvou zeleninu, ovoce, libové maso, celozrnné obiloviny, luštěniny a neslazené nápoje. Změna stravovacích návyků je v tomto případě prioritou číslo jedna. Vařte zdravě a chutně, jezte společně a pomozte si navzájem v boji s obezitou v rodině. Při jídle nevykonávejte jiné činnosti jako je sledování televize či telefonu. Postupně přidávejte fyzickou aktivitu jako jsou procházky nebo zkuste jednou týdně s dítětem vyrazit na větší výlet, který bude doprovázet i zábava. 

Ideální váhu vám může ukázat například Body Mass Index. Výpočet BMI můžete jednoduše provést pomocí online BMI kalkulačky. Tyto kalkulačky většinou nejsou vhodné pro děti. Respektive nejsou vhodné jejich rady s výživou, ale dokáží vám vypočítat, jaké BMI má vaše dítě. Tento ukazatel u dětí neberte příliš vážně.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *