Domácí modelína
|

Jak vyrobit domácí modelínu?

Tvoření z modelíny podporuje u dětí fantazii a zručnost, navíc je zabaví i na celé hodiny. Kupovaná varianta je ale plná chemie a pro ty nejmenší tak většinou nevhodná, ne-li dokonce nebezpečná. Vyrobte si raději svoji vlastní plastelínu, kterou tvoří pouze jedlé suroviny. Nemusíte se tak bát, když jí dítko kousek „ochutná“, zabavíte se u její přípravy a ještě ušetříte! 

Co budeme potřebovat?

K výrobě domácí modelíny budeme potřebovat 2 hrníčky hladké mouky, dvě lžíce obyčejného oleje, půl hrníčku jemnozrnné soli, 2 polévkové lžíce kypřícího prášku, jeden a půl hrnku vařící vody a různobarevná potravinářská barviva (ideálně ta gelová). Tyto ingredience se běžně nachází asi v každé kuchyni, takže se můžeme s chutí pustit do výroby.

Jak na to?

Do mísy prosejeme mouku s kypřícím práškem. Do hrnku nalijeme vroucí vodu a přimícháme olej s trochou barviva. Obsahem hrníčku zalejeme mísu s moukou a řádně mícháme, dokud se vše nespojí do hladké jednolité hmoty, kterou necháme trochu vychladnout. 

Mezitím si posypeme podložku trochou mouky, vychladlou hmotu na ni vyklopíme a hněteme, dokud modelína nedosáhne požadované konzistence. Pokud se vám zdá příliš řídká, klidně přidejte hladkou mouku.

Nezapomeňte na barvičky

Děti milují barvy. Nezapomeňte je proto použít také při výrobě plastelíny, jinak je hra s ní nebude tolik bavit. Hmotu si buďto můžeme rozdělit na více dílů a každý z nich obarvit jinak, nebo jednoduše udělat více plastelíny a na každou z nich použít jiné barvivo. 

Co se týče barviva, nejlepší variantou jsou potravinářské gelové barvy. Ty lze sehnat například ve specializovaných prodejnách s potřebami na pečení, nebo v některých cukrárnách či ve větších marketech. Použít se však dá i barvivo tekuté nebo sypké, výsledek to nijak neovlivní.

Skladování domácí modelíny

Aby vám vaše vlastnoručně vyrobená modelína také nějakou dobu vydržela, musíte ji správně skladovat. Tato hmota má totiž tendenci vysychat. Ideální je pořídit si nějaké menší uzavíratelné krabičky (například ty potravinové) nebo třeba větší zipové sáčky a plastelínu skladovat v nich. Nezapomeňte barvy oddělit od sebe, aby se vám nepomíchaly. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *