podnikání na mateřské a rodičovské

Jak začít podnikat na mateřské?

Mateřská v očích mužů někdy také jako rodičovská dovolená. Pro každého z nás je narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem života, avšak po nějaké době může každodenní přebalování, kojení či uspávání dospět k nudnému a rutinnímu životu. Činnost, jakou je podnikání může vykonávat každý jedinec, podmínkou však je živnostenské oprávnění a dobrá příprava.

Jak je to s podnikáním na mateřské či rodičovské dovolené? 

Byla jste před vaši mateřskou dovolenou ve standardním pracovním poměru jako zaměstnankyně a pobírala jste i peněžitý příspěvek během mateřství ze zaměstnání? Pak můžete během mateřské podnikat a vykonávat tak samostatně výdělečnou činnost. Ta se bude počítat jako vedlejší zdroj příjmů a bude se tedy jednat o OSVČ vedlejší. V případě, že jste ze zaměstnání nárok na mateřskou dovolenou neměla a přešla jste přímo na rodičovský příspěvek, pak v tomto ohledu budete muset doložit oznámení, které jste obdržela od úřadu, a to oznámení o uznání nároku na pobírání rodičovského příspěvku. Poté si budete moci také nahlásit vedlejší zdroj příjmů a tím vám začne OSVČ vedlejší. 

Jak začít? 

V každém případě vás vaše první kroky povedou na živnostenský úřad ve vašem okolí, kde vám pracovnice úřadu rády pomohou. U některých činnosti si živnostenské oprávnění nemusíte zakládat. Jedná se o nezávislé povolání, autorské činnosti či činnosti podle zvláštních předpisů. 

Ještě, než živnostenský úřad navštívíte, vyhledejte si na internetu seznam živností, které jsou volně k dispozici. Vyberte si ze seznamu tu živnost, která alespoň z poloviny splňuje požadavky vašeho podnikání. Na finančním úřadě vyplníte formulář a podepíšete jej. Úřednicím doložíte veškeré potřebné doklady pro ověření totožnosti a uhradíte správní poplatek ve výši 1 000,- Kč. 

Zdravotní pojišťovna a sociální zabezpečení

Po návštěvě finančního úřadu nezapomeňte ohlásit na zdravotní pojišťovně a sociálním zabezpečení změnu. Registrujte se jednoduše pomocí jednotného registračního formuláře, který si můžete vyžádat a vyplnit již na živnostenském úřadě. 

Po registraci

Po týdnu vám bude na vaši adresu zaslán dopis, který bude obsahovat výpis ze živnostenského rejstříku a přiděleným identifikačním číslem neboli IČO. V dopisem budete mít také seznam činností, které díky svému živnostenskému oprávnění můžete vykonávat. Po sléze vám na adresu přijde dopis s přiděleným DIČ z finančního úřadu. 

Po registraci platební povinnosti

Jakmile obdržíte všechny dokumenty o tom, že jste zahájila podnikání provedete registraci k úřadům. Platební povinnosti neminou žádného podnikatele. Jako žena na mateřské můžete úřadům doložit, že jste stále na mateřské a tím se vyhnout placení záloh za zdravotní a sociální pojištění. Po ukončení kalendářního roku budete muset doložit přehled o vašich příjmech a výdajích u obou úřadů. Sazba u zdravotního pojištění činí 13,5 % a u sociálního pojištění 29,2 %.

Podnikání na mateřské či rodičovské dovolené není nic záludného. Provozování živnosti můžete kdykoliv ukončit nebo přerušit. Je zapotřebí však tyto změny nahlásit do 8 dnů na úřadech, především na sociálním a zdravotním pojištění. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *