Plastelína
|

Jak odstranit plastelínu z koberce nebo sedačky?

Pokud je nějaká hračka mezi dětmi skutečnou stálicí, je to rozhodně plastelína. Jen málokterý rodič však sdílí nadšení svých dětí – v rámci her se totiž plastelína často dostane tam, kde nemá co dělat. V lepším případě na oblečení, v horším na koberec, sedačku nebo závěsy. Pokud je to i váš případ, nezoufejte. Poradíme vám, jak se jí zbavit a vrátit drahý nábytek do stavu před kreativním zásahem vašeho potomka.

Plastelína na sedačce vyžaduje rychlý zásah

Když jde o odstraňování plastelíny, rozhodně není čas váhat. Pokud na sedačce spatříte kousek plastelíny, na nic nečekejte a pusťte se odstraňování dřív, než se zatlačí do vláken textilu. Než však sáhnete po chemických prostředcích, zkuste využít toho, že plastelína lepí – na větší kus jednoduše „nasbírejte“ kousky povalující se po gauči. 

Figurky z plastelíny
Zdroj: Pexels.com

První pomoc v podobě lihu

Pokud už se však plastelína stihla do textilu zatlačit, nemusíte zoufat. Ve většině případů si vystačíte s klasickým čisticím lihem, tedy izopropylalkoholem, který se používá například k čištění fototechniky. Ten plastelínu jednoduše rozpustí a vy ji jen setřete čistým hadříkem či ubrouskem. Nejprve však vždy líh vyzkoušejte na malém kousku textilu na ne příliš viditelném místě pro případ, že by textilie reagovala změnou barvy.

Použití lihu se úplně vyhněte v případě, že se jedná o syntetickou textilii – lepší volbou bude technické mazivo WD-40.

Další prostředky na odstraňování plastelíny

Pokud potřebujete plastelínu odstranit opravdu urgentně, ale čisticí líh zrovna po ruce nemáte, nevěště hlavu. Stejně dobře totiž může posloužit například alpa, případně bezbarvý deodorant s obsahem alkoholu. Mnoho maminek také nenechá při odstraňování plastelíny z textilií dopustit na obyčejnou Coca Colu, případně odlakovač laku na nehty nebo jar. 

Mrazák nebo pračka

V případě, že plastelína skončila na tričku či jiném kusu oděvu, vyzkoušet můžete také trik s mrazákem, případně oblečení vyprat. Nezapomeňte však „kontaminovaný“ oděv prát samostatně, aby se zbytky plastelíny nedostaly na čistý textil.

A co plastelína ve vlasech?

Zatímco některé děti si vystačí s pustošením nábytku a oblečení, najdou se i takové, kterým se podaří nalepit si plastelínu do vlasů. Než však sáhnete po nůžkách, vyzkoušejte výše uvedené rady v podobě Coca Coly či odlakovače na nehty, které má doma snad každý. Rozpuštěnou plastelínu už stačí jen vyčesat z vlasů hřebenem s širokými zuby a vlasy následně umýt šampónem. V případě, že se vaše dítě opravdu činilo, to může chvíli zabrat, ale vězte, že lokny stříhat nemusíte.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *