Pleny
|

Víte, jak prát látkové pleny?


Pokud zvažujete, že namísto klasických plen na jedno použití přejdete na ty látkové, možná vás trochu odrazuje nutnost praní. Metoda našich babiček, která v posledních letech zažívá comeback, však není žádná věda. Pojďme se tedy společně podívat, jak si poradit s praním látkových plen.

Jak skladovat špinavé pleny?

Než se však pustíme do samotného praní, je vzhledem k četnosti jejich měnění potřeba vyřešit jejich skladování. Abychom se vyhnuli nechtěnému zápachu, ideální je skladovat pleny v kbelíku s těsnícím víkem či jiné hermeticky uzavíratelné nádobě. 

Pokud jste narazila na metodu skladování špinavých plen ve vodě s pracím práškem, raději se jí vyvarujte – výrazně zkracuje životnost plen. Mnohem vhodnější je skladovat plenky na sucho, případně je ihned po přebalení potřít žlučovým mýdlem.

To však neznamená, že bychom neměli plenku před uložením do nádoby alespoň propláchnout! Pokud bychom nechali pleny několik hodin plné „nadílky“, amoniak obsažený v moči by je během několika málo použití zničil.

Látkové Pleny
Zdroj: Pixabay.com

Usnadněte si manipulaci

Pokud se chcete vyhnout sahání na špinavé pleny, jednoduše úložnou nádobu vyložte síťkou na praní plen. Namísto „ručního“ přendávání jednotlivých plen z nádoby do pračky stačí jen nabrat síťku a s ní i všechny špinavé pleny. Při samotném praní však nezapomeňte síťku nechat otevřenou, ať se mohou pleny volně vyprat.

Perte s dostatkem vody

Aby se plenky skutečně vypraly, je potřeba prát s dostatkem vody. V praxi to znamená, že se musíme vyhnout úsporným programům, které s vodou záměrně šetří. V opačném případě se dočkáte plen zatvrdlých směsí amoniaku a pracího prášku, které se co nevidět začnou trhat. Stejně tak doporučujeme se vyhnout funkci předeprání – raději plenky před praním propláchněte v ruce, ať se vlákna úplně zbaví amoniaku.

Zvolte vhodný prací prostředek

Možná vás láká použít prostředky, které používáte i na ostatní oblečení, ty však nemusí být na pleny vhodné. Vsaďte na přírodní prací prášky či gely bez obsahu zbytečné chemie a parfemace. Zároveň se vyhněte i tzv. mýdlovému slizu, opět hrozí snížení životnosti kvůli usazeninám mýdla a sody, které sliz obsahuje. A asi snad ani není třeba dodávat, že na pleny nepatří ani aviváž.

Žehlení ne, sušička (většinou) ano

Přestože některé pleny k žehlení vhodné jsou, nejjednodušší variantou je prostě nežehlit. Ušetřený čas můžete věnovat sobě či svému miminku. Co se týče dalšího zázraku moderní techniky, tedy sušičky, její použití opět závisí na druhu plen – vždy vše raději zkontrolujte na štítku. Myslete však na to, že především silnější sušící programy mohou pleny poškodit.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro metody našich babiček, sušte pleny na sluníčku. To plenky nejen vysuší, ale především je krásně vybělí. Nelekejte se však, pokud se vám budou pleny zdát po sušení na slunce tvrdé, je to úplně normální! Stačí je jednoduše trochu pomačkat a plenka je zase jako nová.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *