dětský nočník
|

Jak naučit dítě na nočník

Lidé zejména na začátku rodičovství mají plné ruce práce. Nejdříve je to třeba se naučit soužití s dítětem, dlouhé zvykání si na sebe, schopnost zvládat absenci spánku. S postupným růstem a vývojem ratolesti se přidává i řada dovedností, které musí dítě naučit. Vedle chůze a mluvení se musí dítě naučit chodit na nočník, a to ideálně před třetím rokem života, aby jeho nástupu do školky vůbec nic nepřekáželo. Existuje ale způsob, jak tuto dovednost osvojit rychleji bez hromady ztracených nervů?

Kdy je ideální doba na učení dítěte chodit na nočník?

Zejména prvorodičové si pokládají otázku, kdy vůbec s výukou dítěte začít. Je opravdu nutné ho posazovat na plastový prvek sotva, co se naučí sám sedět? Názory týkající se dotazu se velice liší. Zatímco někdo vyčkává na to, až dítě začne chtít samo (což vede často k tomu, že dítě má plenky i ve třech letech), jiní s výukou začínají zhruba ve dvou letech. Záleží tedy opravdu na každém rodiči, a především na dítěti a jeho šikovnosti. 

Hlavně na to jděte pomalu

Ať už se ale rozhodnete začít s výukou dítěte kdykoliv, vždycky na to jděte pomalu. Rozhodně na dítě nespěchejte a nenaléhejte, ať se proti nočníku neobrní a nezačne proti němu protestovat. Ideálně začnete s panenkou nebo oblíbeným medvídkem, jež budou zajímavými rekvizitami a na nichž činnost předvedete. 

Samozřejmě nezapomínejte dítě chválit, a to byť jen za zvýšený zájem o nočník. Vybudujte jistý vztah mezi ním a plastovým záchodem. Když si na něj zvykne, budete mít vyhráno. Protože pokud dítě jeví o nočník zájem samo, z učení se může stát hra a při hře se dovednost osvojí daleko rychleji než za jiných okolností.

Děti na nočníku

Léto je za rohem? Nechte to na prázdniny

I odborníci se shodují na tom, že nejlepší čas na odplenkování je léto. Během tohoto období totiž můžete nechat dítě běhat na zahradě nahaté (čili zcela bez plenky). Nočník mějte vždycky po ruce, i když je pravdou, že když se počůrá, samo si uvědomí, co se stalo. A jelikož moč na nohou není zrovna příjemná (a to ani pro dítě), bude vyhledávat řešení problému, čímž bude právě nočník usmívající se na něj přes celou zahradu.

V souvislosti s tímto stojí za to zmínit, že dítě se rozhodně za nehodu netrestá. I v tomto případě se volí pozitivní přístup a chválení, pokud je pochvala na místě.

Je čas na nočník!

Jelikož dítě, zejména v útlém věku, zajímá naprosto všechno, mají často nulový pojem o čase. A je to ostatně logické, když pomalu ani nevědí, co to čas je. Proto musíte vy jakožto rodiče hlídat stav hodin a dítěti se pravidelně s nočníkem připomínat. 

Dobré je mít rovnou několik nočníků po ruce. Když budou rozmístěny po bytě nebo rodinném domku ve větší míře, dítě ho snadno zaregistruje. Často právě v okamžiku, kdy se mu na záchod bude chtít.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *