Kapesne V Kasicce
|

Jak vysoké dát dětem kapesné 

Naučit děti finanční gramotnosti není tak těžké, jak si mnozí rodiče myslí. Začít se však musí už v útlém věku, prakticky ve chvíli, kdy dítko začne vnímat sílu a potřebu peněz. Rádo by si něco pořídilo, koupilo? Je načase začít s kapesným, případně se spořením do pokladničky. Čím dříve si dítě uvědomí, že bez práce nejsou koláče, tím lépe mu formujete finanční návyky. 

Proč dávat dětem kapesné

I když je podstata kapesného pravděpodobně zřejmá, mnoha rodičům není význam pravidelného přídělu peněz dětem tak jasný. Jedná se o finanční příspěvek, který nemá nutně sloužit jen jako přilepšená. Nemá to být ani žádná podoba rozmazlování. Zejména pokud se stanoví taková výše, která má pokrýt i běžné výdaje dítěte (a samozřejmě mu něco má zbýt), je to vzdělávací prostředek, který učí dítě finanční gramotnosti. 

Zachazeni S Penezi

I když je odůvodnění kapesného už dostatečné, zmiňme si ještě několik věcí, které jdou ruku v ruce s tím, když zavedete kapesné i ve vaší domácnosti. Dítě například lépe pochopí hodnotu peněz i rozdíl mezi „chtít” a „potřebovat”. Naučí se spořit a rozhodně nebude utrácet všechno hned. Lépe si rozvrhne výdaje během týdne nebo měsíce (v závislosti na tom, kdy mu bude kapesné „chodit”).

Studie jsou PRO kapesné

Nedávné výzkumy a průzkumy odhalily, že děti, které pravidelně dostávají kapesné, a to ideálně už od útlého věku, jsou daleko stabilnějšími a vzdělanějšími dospělými. Lépe vychází s výplatou, dokážou si spořit a prakticky nejsou díky odkládání jistého procenta z příjmů ohrožení dluhovou pastí. 

Výška kapesného závisí na mnoha faktorech

Dobrá, kapesné tedy svým dětem dávat budu. Jenže jak vysoké by toto kapesné mělo být? O jak vysokou částku se jedná? Nelze říct jednu sumu, stejně jako na většinu věcí, i v tomto případě platí, že vliv má vícero faktorů. Především věk určuje, kolik se dítěti bude přispívat. 

Například pokud s vyplácením kapesného začínáte už ve školce, může se jednat o výši deseti až dvaceti korun. V tomto věku můžete své dítě učit šetření a zamezit tak zbytečnému nakupování sladkostí v okamžiku, kdy s vámi dítě jede do supermarketu. 

Na základní škole se výše kapesného může měnit, a to v závislosti na nutnosti kupovat si svačinu nebo jízdné. Dětem na prvním stupni se dává obvykle čtyřicet korun až dvě stě korun, druhý stupeň i 300-400. Vše závisí od toho, co všechno si má dítě kupovat samo. 

Testujte, testujte, testujte

Pokud si nejste jistí tím, kolik dítěti dávat, nebo jestli se obáváte, že dítě nevyjde, tak testujte. Sledujte, co si dítě kupuje, případně jestli se mu daří hezky pokrývat potřebné výdaje, a ještě mu zbývá něco pro osobní útratu. S postupem času jistě přijdete na ideální výši.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *