Co dělat, když dítě nechce jíst?
Obsah
Máte doma i vy nejedlíka, který svou porci jídla nikdy nedojí či jí vůbec nesní? Ať už se jedná o miminko, které nechce příkrmy nebo o školáka, každý rodič by v tomto případě měl zpozornit. Může se jednat o špatný den, období nebo také o zdravotní problém dítěte.
Existuje opravdu mnoho důvodů nechutenství, kdy však poznat, že jde o závažnější problém a kdy jde pouze o banalitu?
Často rodiče znepokojí jakékoliv zdravotní problémy našich dětí. Nechutenství nebo nepřijímání stravy u dětí může být v některých případech příznakem nemoci, ale ne vždy tomu tak je. Co vše za nechutenstvím a nepřijímáním stravy může být?
Dítě může být opravdu nemocné
Doprovází nechuť k jídlu bolestí břicha, hlavy, kloubů, průjem nebo jakékoliv jiné obtíže? Nechutenství společně se zdravotními obtížemi skutečně mohou být příznakem onemocnění, které se na dítěti projevuje nechutenstvím.
V jakémkoliv ohledu je nutné navštívit dětského lékaře, který odhalí příčinu těchto problémů a začne ji řešit. Taktéž to platí u bezpříznakového problému nechutě k jídlu ve spojení s viditelným neprospíváním dítěte.
Výkyvy chutí, především u batolat
Nechutenství doprovází nejen nemocné děti, ale i ty zdravé. Příkladem mohou být batolata, která mají dny, kdy by jen jedli a dny, kdy by jídlo nechtěli ani vidět. Tyto změny čekají každé dítě, může se jednat o běžné změny. Každé dítě je individuální a matky často vztahují zdravotní problémy od ostatních maminek na své děti.
V tomto období rozhodně dítě nenuťte do jídla, spíše se mu snažte pomoci. Období nechutenství a nepřijímán stravy může doprovázet také růst zoubků.
Špatné stravovací návyky
Chuť k jídlu je u dětí doprovázeno smysly dítěte jako je čich, zrak, chuť a hmat. Předčasné zařazení nových jídel, které jsou pro věk dítěte naprosto nevhodnou stravou může u dítěte vyvolat negativní postoj k jídlu, které by mělo odpovídat jeho věku a výživě.
Nezapomínejte, že dětem nepatří jídlo od rodičů. Děti by neměli mít v jídelníčku tučné a sladké pamlsky. Nejen, že mohou dítěti narušit výživu, ale mohou přinést řadu zdravotních obtíží jako je právě nechutenství a odmítání stravy. V případě pitného režimu by bylo dobré omezit sladké nápoje mezi které patří velmi oblíbené sirupy, džusy nebo nápoje s vysokým obsahem cukru.
Pár tipů, jak dítěti vybudovat zdravý stravovací režim
- Stravu dítěti podávejte pravidelně v určitých časových intervalech.
- Mezi jídly dítěti rozhodně nepodávejte pamlsky.
- Pravidelná strava v klidném prostředí dítěti také přidá.
- Dítě nechme jíst pomalu, pochvalte ho a rozhodně nebuďte netrpěliví. Obnova stravovacího režimu bude na delší trať.
- Nenuťte dítě do jídla za každou cenu.