Dítě a jídlo
|

Co dělat, když dítě nechce jíst?

Máte doma i vy nejedlíka, který svou porci jídla nikdy nedojí či jí vůbec nesní?  Ať už se jedná o miminko, které nechce příkrmy nebo o školáka, každý rodič by v tomto případě měl zpozornit. Může se jednat o špatný den, období nebo také o zdravotní problém dítěte. 

Existuje opravdu mnoho důvodů nechutenství, kdy však poznat, že jde o závažnější problém a kdy jde pouze o banalitu? 

Často rodiče znepokojí jakékoliv zdravotní problémy našich dětí. Nechutenství nebo nepřijímání stravy u dětí může být v některých případech příznakem nemoci, ale ne vždy tomu tak je. Co vše za nechutenstvím a nepřijímáním stravy může být? 

Dítě může být opravdu nemocné

Doprovází nechuť k jídlu bolestí břicha, hlavy, kloubů, průjem nebo jakékoliv jiné obtíže? Nechutenství společně se zdravotními obtížemi skutečně mohou být příznakem onemocnění, které se na dítěti projevuje nechutenstvím. 

V jakémkoliv ohledu je nutné navštívit dětského lékaře, který odhalí příčinu těchto problémů a začne ji řešit. Taktéž to platí u bezpříznakového problému nechutě k jídlu ve spojení s viditelným neprospíváním dítěte. 

Výkyvy chutí, především u batolat

Nechutenství doprovází nejen nemocné děti, ale i ty zdravé. Příkladem mohou být batolata, která mají dny, kdy by jen jedli a dny, kdy by jídlo nechtěli ani vidět. Tyto změny čekají každé dítě, může se jednat o běžné změny. Každé dítě je individuální a matky často vztahují zdravotní problémy od ostatních maminek na své děti. 

V tomto období rozhodně dítě nenuťte do jídla, spíše se mu snažte pomoci. Období nechutenství a nepřijímán stravy může doprovázet také růst zoubků. 

Špatné stravovací návyky

Chuť k jídlu je u dětí doprovázeno smysly dítěte jako je čich, zrak, chuť a hmat. Předčasné zařazení nových jídel, které jsou pro věk dítěte naprosto nevhodnou stravou může u dítěte vyvolat negativní postoj k jídlu, které by mělo odpovídat jeho věku a výživě. 

Nezapomínejte, že dětem nepatří jídlo od rodičů. Děti by neměli mít v jídelníčku tučné a sladké pamlsky. Nejen, že mohou dítěti narušit výživu, ale mohou přinést řadu zdravotních obtíží jako je právě nechutenství a odmítání stravy. V případě pitného režimu by bylo dobré omezit sladké nápoje mezi které patří velmi oblíbené sirupy, džusy nebo nápoje s vysokým obsahem cukru. 

Pár tipů, jak dítěti vybudovat zdravý stravovací režim

  • Stravu dítěti podávejte pravidelně v určitých časových intervalech. 
  • Mezi jídly dítěti rozhodně nepodávejte pamlsky. 
  • Pravidelná strava v klidném prostředí dítěti také přidá. 
  • Dítě nechme jíst pomalu, pochvalte ho a rozhodně nebuďte netrpěliví. Obnova stravovacího režimu bude na delší trať. 
  • Nenuťte dítě do jídla za každou cenu. 
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *