těhotná žena
|

Co jíst těhotenství?

Ať už patříte k ženám, které dbají na zdraví životní styl, či jste dosud správnou životosprávu spíše zanedbávala, s příchodem těhotenství je třeba věnovat stravě zvýšenou pozornost. Soustředit se musíme nejen na vyřazení některých nevhodných potravin, ale také především na dostatečnou konzumaci všech potřebných živin, aby miminko prospívalo.

Čemu se v těhotenství vyhýbat

plísnový sýr

V těhotenství si bohužel nemůžeme dopřávat vše, po čem zrovna toužíme. Odpustit si musíme zejména konzumaci syrového masa, syrových ryb, neuvařených vajec a nepasterizovaného mléka. Zákaz konzumace se vztahuje i na výrobky z něj, dejte tedy pozor na původ sýrů. Stejně tak jsou tabu plísňové sýry, které mohou způsobit infekci bakterie listerie. Vyhněte se také konzumaci tresčích jater, které obsahují vysoký podíl vitamínu A, který může poškodit plod. Omezte také příjem kávy a přesolených výrobků jako například uzenin. To, že nesmíme pít alkohol, je samozřejmostí.

Jaké množství jídla bychom měli v těhotenství konzumovat?

Sice se často říká, že žena v jiném stavu jí za dva, avšak to není tak úplně pravda. Sice byste měla zvýšit příjem kalorií, ale je třeba si uvědomit, že vaše vyvíjející se miminko není dospělý člověk, a potřebuje tedy i méně kalorií. Pokud máte například tendence konzumovat výrazně větší množství sladkých potravin, ať už ve formě sladkostí, či ovoce, může se stát, že se u vás rozvine těhotenská cukrovka. Vždy tedy mějte na paměti, že všeho s mírou. 

Pozor na příjem bílkovin

Pokud běžně nejíte příliš potravin bohatých na bílkoviny, v těhotenství byste měla tento zvyk změnit. Bílkoviny jsou totiž jednou z nejdůležitějších makroživin a v těhotenství jsou ještě významnější. Jsou totiž nezbytné pro správný vývoj nejen svalů, ale i například mozku vašeho dítěte. Jejich nedostatek může vést ke zdravotním problémům nejen u nastávající matky, ale také u miminka.

Nezapomínejte na důležité mikroživiny

Kromě makroživin nesmíme zapomínat ani na mikroživiny. Přestože bychom měli mít dostatečný příjem všech základních minerálů a vitamínů, mezi ty nejdůležitější patří zejména železo a kyselina listová. Zatímco železo najdete zejména v luštěninách, obilovinách, špenátu, brokolici či červeném mase, kyselinu listovou získáte hlavně ze zelené listové zeleniny, tedy například salátu, zelí, kapusty či špenátu. 

A co doplňky stravy?

Přestože obecně platí, že bychom se měly snažit všechny tyto prvky získat prostřednictvím konzumace pestré, rozmanité stravy, může se stát, že vám nějaký prvek či vitamín stále chybí. Není tedy na škodu všechny potřebné vitamíny a minerály doplnit speciálními doplňky stravy, které jsou sestaveny na míru nastávajícím maminkám a obsahují všechny nezbytné prvky.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *