Pokoj pro školáka
|

Jak zařídit pokoj pro školáka?

První školní den se již blíží, proto jsou následující dny ideálním obdobím pro modernizaci a úpravu dětského pokoje. Zařídit jej pro dítě školou povinné už ale nezávisí jen od vašeho vkusu a toho, kde se vám zrovna konkrétní nábytek líbí, ale hlavně o praktičnosti. V pokoji pro školáka by určitě neměl chybět psací stůl a židle, postel a úložné prostory. Jaké však vybrat, a hlavně jak je správně rozmístit?

Dobře promyslete rozmístění nábytku

Měli jste v plánu nábytek postavit prostě tak, jak se vleze a více o tom nepřemýšlet? Potom zpozorněte, protože správné rozmístění může mít velký vliv na soustředění se při práci a učení, ale také při odpočinku. Stůl by se měl vždycky nacházet na nejsvětlejším místě místnosti, tedy u okna. Pak je možné při psaní úkolů využít denní světlo, které tolik neunavuje oči, a dětem se pak lépe pracuje. Postel by se měla od stolu nacházet co nejdále a tvořit jakýsi „odpočinkový kout“, kde si kromě těla oddechne také mysl. Jestliže má váš školák již vlastní knihovničku, můžete ji umístit do blízkosti této zóny.

Kvalitní stůl i židle jsou základ

Výběr stolu a židle pro školáka je docela věda. Dítě totiž musí sedět ve správné pozici – tedy mít rovná záda, lokty na stole, kolena ohnutá pod pravým úhlem a chodidla by se měla celou plochou dotýkat země. Vzhledem k tomu, že děti rychle rostou, se to může zdát jako nadlidský úkol, naštěstí existuje řešení. Jsou jím nastavitelné stoly a židle. Nastavitelný stůl lze polohovat nejen na výšku. Můžeme také pohybovat s pracovní deskou a nastavit ji do takového úhlu, který je dítěti nejpohodlnější. Co se týče židle, ideální je ergonomická, s tvarovanými zády a s opěrkami hlavy i rukou. Velikost musí opět odpovídat výšce dítěte, proto prvňáčkovi určitě nepořizujte kancelářské křeslo pro dospělého.

Co s úložnými prostory?

Úložné prostory v dětském pokoji by měly být uzavřené. Nejen skříně, ale také regály, knihovny či police vybírejte buďto včetně dvířek, nebo alespoň s úložnými boxy. Ty zajistí nejen přehlednost a systém, ale také stále uklizený vzhled pokoje. Chaos a nepořádek mohou být podvědomě vyčerpávající nebo dítěti odvádět pozornost od vykonávaných činností. 

Školáci potřebují dobré osvětlení

Ne vždy je možné se učit nebo psát domácí úkoly při denním světle. Zejména v zimě, kdy se začíná stmívat již kolem čtvrté hodiny odpolední, je nutné si k práci trošku přisvítit. Samozřejmostí je stropní osvětlení. Chybět však nesmí ani stolní lampa. Skvělou volbou je lampa s nastavitelným tělem, kdy si dítě otočí zdroj světla tam, kam zrovna potřebuje. Nezapomeňte ani na noční světýlko u postele. Zářivky by měly vydávat teplý nažloutlý odstín co nejvíce podobný přirozenému světlu.

Na posteli a lůžkovinách nešetřete

Pro školní děti je nesmírně důležitý kvalitní odpočinek. Udělejte tedy všechno proto, aby si od učení a celodenních povinností dobře oddechly a načerpaly síly na další den. Zajistit to můžete tak, že jim do pokoje pořídíte pořádnou postel. Zvolte masivní dřevo, které působí příjemně na pohled i dotek, a navíc hezky voní. Nezbytnou součástí postele je zdravotní rošt a kvalitní matrace určená pro dítě (ideálně s kokosovou vrstvou a línou pěnou). Na posteli nesmí chybět anatomický polštář zvolený podle spánkové polohy vašeho potomka a přikrývka s termoregulační funkcí.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *