očkování
|

Jaká jsou povinná očkování u dětí?

Přestože většina z nás považuje očkování za samozřejmost, s nástupem očkování proti covidu se znovu rozhořela debata o očkování dětí. Je však nutno říci, že povinné očkování u dětí je jednou z nejúčinnějších metod prevence i úplného vymýcení některých chorob. Pokud si tedy nejste jistí, která očkování jsou pro děti povinná, a která nikoliv, vše se dozvíte v následujících řádcích.

 Očkovací kalendář – povinná či nepovinná očkování?

V případě, že máte zmatek v tom, kdy byste se měli se svým potomkem dostavit k očkování, vám napoví takzvaný očkovací kalendář. Ten obsahuje informace o tom, kdy je třeba dítě očkovat. Pokud patříte spíše ke skeptikům, co se týče očkování, nemusíte se při pohledu na dlouhý seznam očkování děsit. Očkovací kalendář totiž neobsahuje jen povinná očkování, ale i ta, která jsou dětem pouze doporučena. Tak či tak, díky očkovacímu kalendáři žádné očkování nepropásnete. Samotný očkovací kalendář najdete například na webových stránkách vaší zdravotní pojišťovny či vám ho poskytne váš pediatr.

Jaká očkování jsou v České republice povinná?

Pokud hodláte své děti očkovat jen těmi nejnutnějšími vakcínami, směrodatné pro vás budou povinná očkování. Mezi ty se v Česku řadí očkování proti celkem devíti nemocem: tetanu, záškrtu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám a zarděnkám

Co se týče samotného očkování, to se aplikuje v rámci kombinovaných vakcín, dítě tedy nechodí na každé očkování zvlášť. V posledních letech se hojně diskutuje především o hexavakcíně, kterou se očkuje na šest různých onemocnění najednou.

Do roku 2010 na tento seznam patřila i tuberkulóza, její plošné očkování však bylo zrušeno. Dnes se toto povinné očkování týká jen rizikových dětí, tedy těch, jejichž rodiče nebo sourozenci, případně člen domácnosti, v níž dítě žije, měli či mají aktivní tuberkulózu. Dále je očkování povinné pro děti ze zemí s vysokým výskytem této nemoci. Očkovány musí být i děti, které byly v kontaktu s nemocným s tuberkulózou. 

Podobný status má například také hepatitida typu B, na kterou se očkování provádí u novorozenců matek, které mají pozitivní nález zmíněného viru. Vakcína musí být dítěti podána nejpozději do 24 hodin od narození.

Nepovinná, čili pouze doporučená očkování

Jak již bylo řečeno, v očkovacím kalendáři však nalezete i nepovinná očkování. Ty na rozdíl od povinných očkování nehradí stát, respektive zdravotní pojišťovna, a rodiče je tedy musí zaplatit ze své peněženky. Mezi tyto očkování se řadí ta proti meningokoku, několika typům žloutenky, planým neštovicím, již zmiňované tuberkulóze či například klíšťové encefalitidě. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *