Děti čištění zubů
|

Jak dětem čistit zuby?

Správná péče o chrup je důležitá již od útlého věku. Bakterie, které se v ústech množí, mohou totiž během života způsobovat zdravotní potíže nejen v souvislosti se zuby. Je tedy důležité, aby hlavní součástí ústní mikroflóry byly již od malička takové bakterie, které nám neškodí. Jak ale začít s dentální hygienou u miminek a kdy již dětem předat kartáček do „vlastních rukou“?

Pečujte o chrup již od narození

Péče o malé miminko zahrnuje mimo jiné také péči o chrup. Možná se to zdá jako nesmysl, vždyť kojenci ještě většinou žádné zoubky nemají. Stomatologové však doporučují již od narození otírat dásně po každém jídle například navlhčenou látkovou plenou. V mateřském mléce nebo jeho umělých náhradách je totiž velké množství cukrů, kterými se bakterie živí, a mohly by se v pusince namnožit. Nezvykejte také miminko na usínání s kojeneckou lahví v puse. Jeho budoucí chrup by tento zlozvyk mohl ohrozit.

Vhodný zubní kartáček i pasta

Ideální zubní kartáček se odvíjí podle věku dítěte. Novorozenci a kojenci stačí otírat dásně a první zoubky vlhkým hadříkem. Existují také speciální látkové pomůcky pro ústní hygienu takto malých dětí. Zvolit můžete i silikonový kartáček, který se navléká na prst. Tím se doporučuje zuby čistit až do dvou let. Poté již přecházíme na klasický zubní kartáček, který musí velikostně odpovídat věku dítěte, a hlavně musí mít opravdu měkké a jemné štětinky. Zubní pasta by pak neměla obsahovat cukr a musí být určena přímo pro děti od narození do 6 let. Složení takového produktu je totiž ideální právě pro mléčný chrup.

Od 3 let čistěte „roll metodou“

Menším dětem čistíme zoubky krouživými pohyby. Když jsou již šikovnější, přejdeme na takzvanou roll metodu. Ta spočívá v přiložení zubního kartáčku na místo přechodu dásně a zubu pod úhlem 45°. Poté kartáčkem jemně pohybujeme ze strany na stranu a zároveň směřujeme po plošce zubu směrem shora dolů. V podstatě „stíráme“ zubní plak pryč ze zubu. Žvýkací plochy stoliček se čistí krouživými pohyby. Vše provádíme alespoň dvakrát denně – ráno a večer.

Zoubky se dočišťují až do 12 let

Je vaše tříleté dítě šikovné a umí si vyčistit zoubky samo? I přesto je vždy ještě dočistěte. Malé dítě totiž ještě neumí systematicky jet zoubek po zoubku a myslet na to, která místa si již vyčistilo, a která ještě ne. Obecně platí, že by se stav zoubků po čištění měl dětem kontrolovat až do 10 let, někdy je to potřebné dokonce déle.

Návštěvy zubaře a dentální hygieny

Součástí správné péče o chrup jsou také pravidelné návštěvy zubního lékaře. Ty by měly být absolvovány jednou za půl roku. Lékař zkontroluje zoubky a opraví případné kazy. Pokud by zůstaly neléčené, mohlo by dojít až k odumření zubu nebo poškození zárodku dospělého zubu ukrytého v dásni. Zapomínat bychom neměli ani na dentální hygienu. Tu stačí s dětmi navštívit jednou do roka. Dentální hygienička zkontroluje správnost techniky čištění, poradí dětem co zlepšit a jak se o chrup starat, případně odstraní zubní kámen.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *