dudlík
|

Jak vybrat správný dudlík?

Dudlík je mezi maminkami v posledních letech hojně diskutovaným tématem. Přestože se však objevuje hodně zarytých odpůrkyň, většina žen ho stále považuje za správnou volbu. Důvod to má jednoduchý – jelikož je sání jedním ze základních reflexů miminek, které je uklidňuje a pomáhá jim usnout, v případě absence dudlíku jednoduše použijí svůj paleček. Zde však leží kámen úrazu, jelikož sání palce může vést k nesprávnému vývoji čelisti a dokonce deformaci zubů či patra

Ani výběr dudlíku však není bez rizika. Je třeba myslet na řadu věcí, které si představíme na následujících řádcích. 

Vždy zvolte správnou velikost a tvar

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se maminky při výběru dudlíku dopouštějí, je zvolení špatné velikosti. Při nákupu bychom měli vždy hledět na to, zda kupujeme dudlík pro věkovou skupinu našeho miminka. Pokud má vaše dítě nižší porodní váhu, nemusíte mít strach – dnes jsou k sehnání i speciální maličké dudlíky pro menší či předčasně narozená miminka.

S velikostí dudlíku souvisí i samotný tvar savičky – na výběr máme mezi anatomickou a fyziologickou savičkou. Zatímco ta první má zploštělou spodní stranu, čímž zajišťuje správné postavení jazyka při sání, fyziologická savička má tvar kapky, čímž napodobuje přirozený tvar matčiných bradavek. Hodí se zejména pro miminka, která anatomickou savičku odmítají.

Důležitý je i materiál

Velikost a tvar však nejsou jedinými kritérii, na které je třeba myslet při výběru dudlíku. Jelikož je dnes k dostání opravdu široká nabídka dudlíků, máme na výběr i z mnoha různých materiálů. Mezi ty nejčastější patří lékařský silikon a přírodní kaučuk. Jaké tedy mají výhody a nevýhody?

dudlík z kaučuku

Lékařský silikon je oblíbený zejména pro svou odolnost a snadnou údržbu. Navíc je naprosto bez chuti či vůně, což znamená, že ho děti nejenom méně často odmítají, ale také je snazší je silikonovému dudlíku odvyknout. Jelikož se však obecně jedná o méně pružný materiál, hodí se spíše pro kojence.

Druhým častým materiálem je již zmiňovaný kaučuk. Ten je populární díky svému přírodnímu původu a šetrnosti k přírodě. Poznáte ho podle typicky nažloutlého zabarvení a měkčí, pružnější struktury. Ta je také důvodem, proč je vhodný zejména pro děti s prvními zoubky. Jednou z nevýhod však může být horší údržba a kratší životnost, jelikož není příliš odolný horké vodě.

Další doplňky k dudlíku

Ať už vyberete jakoukoli velikost či tvar, k dudlíku je vždy možnost dokoupit také nejrůznější doplňky. Velice praktický je klip na dudlík, který nejenže zabrání v upadnutí a ztracení dudlíku, ale také je k dostání v řadě krásných barev a designů. Dalším užitečným doplňkem může být například také pouzdro na dudlík pro ukládání čistých dudlíků. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *