úpal a úžeh u dětí
|

Úžeh a úpal u dětí: Jaký je rozdíl a jak se jim vyvarovat?

Dva pojmy, které má mnoho lidí spojeno s letním obdobím plného horka, veder, slunění se a ostrého sluníčka, které na nás žhne. Úžeh na rozdíl od úpalu opravdu může být ze sluníčka, v případě úpalu už tomu tak nemusí být. Jak je od sebe odlišit a jak jim předejít se dozvíte níže v našem článku. 

Co je to úpal?

K úpalu dochází při přehřátí organismu v důsledku pohyblivosti či pobytu ve vysokých teplotách a nedostatečném přívodu čerstvého vzduchu na místech, kde je obvykle vysoká vlhkost. K úpalu samozřejmě přispívá i jedinec, který si nedává pozor na pitný režim zvláště v období veder, v případě dětí jsou to rodiče. Tělo během přehřátí organismu nedokáže produkovat dostatečné množství potu vlivem dehydratace, a tím teplota těla stoupá. K přehřátí organismu může docházet špatně zvoleným oblečením, které je z neprodyšných látek a ty zabraňují odpařování potu a přirozenému ochlazování těla. Jakmile tělo dosáhne 40 °C, začnou se na našem těle projevovat první příznaky úpalu. 

První příznaky úpalu, které můžete zaznamenat?

  • Zmatenost
  • Pocit na zvracení a bolesti hlavy
  • Zrychlené dýchání a tep
  • Křeče a únavu

Co je to úžeh? 

V případě úžehu se jedná o přehřátí mozku, který je často způsoben dlouhým pobytem na slunci, kdy venkovní teploty dosahují až tropických čísel. Jedinci, kteří se na tyto podmínky nepřipraví si mohou špatným dodržením pravidel pro pobyt na slunci přivodit úžeh. Ohroženy jsou především děti a důchodci. U dětí je se může úžeh objevit velmi rychle a snadno, děti nedokážou díky jejich nevyvinuté termoregulaci zjistit, kdy je čas jít se schovat před sluncem. 

První příznaky úžehu, které můžete zaznamenat?

  • Bolest hlavy
  • Malátnost, mdloby nebo závratě 
  • Velká žízeň
  • Únava a pocit slabosti 

Jak se vyvarovat úpalu a úžehu?

Dva důležité body, které vás a vaše děti mohou ochránit před úžehem a úpalem. Dodržujte přiměřený pobyt na slunci, pitný režim a jídlo, naopak omezte tělesnou zátěž a sport. 

  1. Nezapomínejte, že v polední čas je sluneční záření nejsilnější. Ochraňujte své děti pokrývkou hlavy, slunečníkem a nezapomeňte dítě namazat opalovacím krémem s vysokým slunečním ochranným faktorem. Pokrývku hlavy můžete dítěti občas namočit do vody. 
  2. Především u dětí nezapomeňte dodržovat pitný režim a jídlo, děti by v horkých dnech měli vypít 2-3 litry tekutin denně. Jako pitný režim můžete dítěti dát neslazenou vodu s citrónem nebo čerstvým ovocem. Konzumace teplých jídel v horkých dnech nenadchne nikoho. Dítěti můžete podat vitamín v podobě ovoce a zeleniny, které obsahují vysoký podíl vody jako je broskev, meloun, nektarinky nebo rajčata a okurky. 

První pomoc v případě úžehu úpalu? 

  • V případě úpalu jako první pomoc použijte ochlazení pomocí studené sprchy nebo obkladů. Vyhledejte chladné místo ve stínu, kde budete na čerstvém vzduchu a budete se moci napít dostatečným množstvím tekutin. Polohu udržujte vleže s nohama nahoru.
  • V případě úžehu je zapotřebí mít dostatek množství tekutin a být v chladu. 
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *