Odhlucneni Steny
|

Jak odhlučnit dětský pokoj?

Zařizujete dětský pokoj a snažíte se, aby vše bylo přesně podle vašich představ? Pak byste neměli zapomínat ani na jeho dostatečné odhlučnění – špatná zvuková izolace místnosti se může na první pohled zdát jako poměrně zanedbatelný problém, avšak opak je pravdou. V následujících řádcích vám proto poradíme, jak si poradit s odhlučněním dětského pokoje (nejen) svépomocí.

Proč odhlučnit dětský pokoj?

Důvodů, proč odhlučnit dětský pokoj, je skutečně mnoho. Zejména v prvních letech života vašeho potomka je dostatečná akustická izolace místnosti důležitá z hlediska jeho ničím nerušeného spánku, a to zejména pokud bydlíte v panelovém bytě. Dostatečné odhlučnění ocení také v případě, že dětský pokoj sousedí s obývacím pokojem – jen tak si můžete být jisti, že vaše dítko bude klidně spát i v případě hlučnější návštěvy.

Pokud je váš potomek o něco starší, zvuková izolace se osvědčí zejména z hlediska nejrůznějších koníčků, jako například hraní na hudební nástroje, či jen hlasitého dovádění s kamarády. Odhlučnění dětského pokoje tak oceníte nejen vy, ale také vaši sousedé.

Odhlucneni Steny
Odhlucneni Steny

Na co myslet při odhlučnění dětského pokoje?

Než se pustíte do samotného odhlučňování, je třeba zvážit několik faktorů. V prvé řadě si ujasněte, co vše chcete akusticky izolovat. Nejčastěji se jedná odhlučnění stěny, praktické je však i odhlučnění dveří. Pokud bydlíte v patře, sousedé rovněž ocení odhlučnění podlahy pomocí kročejové izolace, která pohltí dupání, kroky a další hluk linoucí se z dětského pokoje.

Co se týká odhlučnění stěn, za úvahu také stojí určení směru hluku – pokud je vaší prioritou odhlučnění dětského pokoje před vnějším hlukem, stěny je vhodné izolovat ze strany, ze které přichází zvuk, zpravidla tedy zvnějšku. Pokud naopak chcete minimalizovat hluk, který z dětského pokoje proniká do okolních místností, stěny je třeba izolovat zevnitř pokoje.

Odhlučnění svépomocí – ano či ne?

V případě, že máte na odhlučnění dětského pokoje dostatečný rozpočet, se vyplatí vše svěřit do ruku profesionálů. Zároveň je však třeba říci, že akustická izolace není nijak náročným procesem a bez problémů ho zvládnete i svépomocí. 

Co se týká používaných materiálů, častou volbou je zejména akustická pěna. V případě odhlučnění pokoje jsou pak praktickou volbou především těžké akustické desky. Typické akustické jehlany jsou praktické na akustiku pokoje, nikoliv na jeho odhlučnění! Při výběru akustických desek věnujte pozornost jejich tloušťce – eko desky jsou tenké (1-2cm) a parádně izolují zvuk, lisované akustické desky jsou širší (5cm) a navíc poslouží jako tepelná izolace stěny.

Při samotné instalaci akustických desek máte na výběr ze dvou možností. V případě, že vám postačí menší odhlučnění, lze desky nalepit přímo na stěny. Pokud však toužíte po skutečně efektivní zvukové izolaci, vhodnější volbou je použití dřevěného roštu. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *