Detske Zubni Pasty
|

Jak vybrat vhodnou dětskou zubní pastu?

Zatímco dříve dětským pastám vévodila jahodová Perlička, dnes je nabídka v obchodech a drogeriích mnohem pestřejší. Zatímco u past pro dospělé není třeba při nákupu dvakrát přemýšlet, u výběru past pro naše děti bychom měli být obezřetnější. Jak tedy vybrat zubní pastu pro děti, která jim bude chutnat, ale nepoškodí citlivé zuby ani zažívání?

Děti do tří let

V případě malých dětí, které ještě neoslavily třetí narozeniny, zubní pasta často není vůbec potřeba. Zuby stačí vyčistit navlhčeným zubním kartáčkem. Pokud však vaše dítě už v tak útlém věku trápí problémy s prvními kazy, je čas pořídit zubní pastu. V tomto věku vsaďte na pasty, které jsou úplně bez fluoridů, či pouze s minimálním množstvím do 400 ppm fluoridů. 

Čtyři až šest let

S přibývajícím věkem se zubní pasta stane nedílnou součástí zubní hygieny vašich dětí. Jelikož v tomto věku dochází k postupné výměně mléčných zubů za stálé, zvolit už můžeme pasty s fluoridy, které pomohou ochránit citlivou dětskou sklovinu.

Děti nad sedm let

U dětí nad sedm let můžeme bez obav zvolit pasty s vyšším obsahem fluoridů – nejen, že už jsou stálé zuby často plně prořezané, ale děti už si jsou schopny zvyknout na osvěžující příchutě. 

Množství fluoridů

Důvod, proč u malých dětí musíme dávat pozor na obsah fluoridů, je především fakt, že ještě pastu neumí tak docela vyplivnou, a dokonce ji často polykají. To může vést až k problémům se zažíváním či vzniku fluorózy, tedy nevzhledných bílých flíčků na sklovině, které vznikají nadměrným množstvím fluoru.

Obecně můžeme říct, že děti do čtyř let by neměli překračovat množství fluorifu do 500 ppm. Mezi čtvrtým a šestým rokem můžeme zařadit pasty až do 1000 ppm a od sedmi let již pasty o obsahu až 1450 ppm fluoridu.

Jak Vybrat Detskou Pastu
Zdroj: Pexels.com

Pozor na chemické přísady

Fluorid však není jediná složka zubních past, na kterou bychom měli dát pozor. Vyhnout bychom se měli například barvivu s názvem Titanium Dioxide, které není vhodné pro malé děti, či látce Cocomidopropyl Betaine, tedy dráždivému pěnidlu. Vhodné nejsou ani sulfáty a silikony či methylparaben, který vyvolává alergie. A v případě ochucených past je třeba dbát na výskyt umělých sladidel, jako je xylitol nebo sacharin, které se při pozření vyznačují projímavými účinky. A v neposlední řadě se mějte na pozoru také před potenciálně karcinogenním sloučeninám PEG a PPG.

Vhodná příchuť 

Asi všechny děti budou souhlasit, že jim nejvíce chutnají ovocné příchutě, jako například zmiňovaná Perlička. Osvěžující zubní pasty s příchutí máty či mentolu jsou vhodné až od deseti let, dříve by děti od čištění zubů spíše odradily. V tomto případě se však snažte zamezit polykání pasty, které by nemuselo prospět zažívání dítěte.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *